Skip to content

VIDEO: Palivo pro závodní auta ze 100% obnovitelných zdrojů. Z čeho se vyrábí?

Legendární vytrvalostní závod sportovních vozů 24 hodin Le Mans, který se pořádá každoročně od roku 1923 ve Francii, přijde s velkou novinkou díky TotalEnergies.

Závodní vůz Le Mans v pitstopu doplňující obnovitelné palivo Excellium Racing 100)

 

Od sezóny 2022 bude závodní auta pohánět nové palivo od TotalEnergies, které je šetrné vůči přírodě – vyrábí se ze 100% obnovitelných zdrojů.

Jak nové palivo vyrábíme

Udržitelné závodní palivo vyvíjíme pod názvem Excellium Racing 100 na bázi bioetanolu, který je vedlejším zemědělským produktem – vyrábí se ze zbytků vína, jako jsou vinné kaly a hroznové výlisky. Po několika krocích (průmyslová fermentace, destilace a potom dehydratace) je tato báze smíchána s ETBE (Ethyl Tertio Butyl Ether), vedlejším produktem vyrobeným z etanolu, a s několika výkonnými přísadami získanými z technologie Excellium vyvinuté společností TotalEnergies.

Návrh a vývoj nového paliva trval méně než jeden rok.

Snižujeme emise CO2

Šetrné palivo od TotalEnergies by mělo umožnit okamžité snížení emisí CO2 závodních vozů o 65 %. Zároveň splňuje všechny parametry kvality závodního paliva, požadavky výrobců automobilů a kritéria Mezinárodní automobilové federace (FIA).

Podívejte se na video o novém palivu Excellium Racing 100:

 

„Naší ambicí je být hlavním hráčem v energetické transformaci a dosáhnout čistých nulových emisí uhlíku do roku 2050,“ říká Patrick Pouyanné, předseda představenstva a generální ředitel TotalEnergies.

„TotalEnergies podporuje své zákazníky a partnery v jejich vývoji tím, že aplikuje svou strategii na motoristický sport: udržitelná kapalná paliva, elektřina, baterie, hybridizace, vodík... Pokročilá biopaliva hrají nepopiratelnou roli v pomoci odvětví dopravy snížit okamžité emise CO2. Protože se stáváme širokou energetickou společností, závodní dráha je více než kdy jindy otevřenou laboratoří pro TotalEnergies.“

TotalEnergies je od roku 2018 partnerem a oficiálním dodavatelem paliva pro organizátora závodu 24 hodin Le Mans. Nové 100% obnovitelné palivo představíme na závodech 24 hodin Le Mans a na mistrovství světa FIA World Endurance Championship (WEC)."

Přečtěte si, které další závody a značky podporuje TotalEnergies v motorsportu.

Sdílet na FacebookSdílet na Facebook

Registrujte se k odběru NEWSLETTERU!

A získejte to nejzajímavější ze světa TotalEnergies

OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ

Všechny informace o ochraně osobních údajů najdete na stránce Zásady správy osobních údajů.

As part of the website and in accordance with the regulations on the protection of personal data, TotalEnergies, as data controller, processes your personal data such as your email address for the purpose of sending you our newsletter on the basis of our legitimate interest. Your data is kept for the duration of your subscription to our newsletter. In order to carry out the processing mentioned above, the data collected is only accessible to the site administrator and IT service providers. In accordance with the regulations in force, you have the right to access, rectify, delete your data, post-mortem directives and may also request the limitation of the processing. You also have the right to exercise your rights and ask us about the processing of your personal data by contacting [email protected] If, after contacting us, you feel that your rights are not being respected, you can submit a complaint to the competent supervisory authority. To find out more about the management of your data and your rights, please refer to the site's personal data and tracker charter.